31 Ocak’ta Gökyüzüne Bakın! 150 Yılda Bir!

150 yılda bir gerçekleşen “Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması” 31 Ocak‘ta ülkemizin tamamında gözlemlenecek. Doğu’daki illerden daha iyi gözlemlenebiliyor, orada yaşayanlar çok net olarak görebilir.

Aynı anda hem Süper Dolunay, hem Mavi Ay, hem tutulma, hem de tutulma esnasında Kanlı Ay‘ı izleyebileceğiz. Akşam saat 18:30 civarı, Ay‘ın doğuşuyla birlikte başlayacak.

150 YILDA BİR!

Bir iki ay önce Süper Ay‘ı izlemiştim. Yanlış hatırlamıyorsam gece 3 civarında gerçekleşmişti. Normalde uyuyordum fakat ne olduysa o saatte uyandım ve cam da yatağımın tam yanında olduğundan, kafamı kaldırdığımda gökyüzünde parıldayan muhteşem bir Ay görüntüsü gördüm. Tekrar uyumak yerine uzanmaya devam edip o görüntüyü izledim, tek kelimeyle muhteşemdi.

Haber:  ‘Süper Ay’ İstanbul’dan izlendi

Şimdi ise Kanlı Ay, Mavi Ay ve Süper Ay  aynı anda izlenebilecek. Az önce de değinmiştim, bu olayın 150 yılda bir gerçekleştiği söyleniyor. Ortalama bir insan ömrünü düşünürseniz bunu hayatınızda bir daha göremeyebilirsiniz, kaçırmamanızı öneriyorum.

“Her yıl oluyor ve her seferinde 100 yılda bir, 150 yılda bir deniliyor”

Bu şekilde düşünüyorsanız, şunu belirtmeliyim ki; 150 yılda bir gerçekleştiği söylenen şey, bu 3 olayın da aynı anda yaşanmasıdır. Diğer türlü haklısınız tabii ki, az önce örnek vermiştim hatta bir iki ay öncesinde Süper Ay‘ı izledim diye. Bahsettiğim olay Aralık ayındaydı ve şimdi aradan 2 ay geçmeden tekrar gerçekleşecek. Fakat bu sefer Kanlı Ay ve Mavi Ay ile birlikte olacak.

SÜPER AY NEDİR?

Dünya‘nın uydusu olan Ay, dünyanın ekseni etrafında dönüyor. Ancak yörüngesi tam daire olmadığı için dönem dönem Ay, Dünya’ya yakınlaşıyor ve uzaklaşıyor. Ay ile Dünya arasındaki uzaklığın ortalama 383 bin kilometre olduğu biliniyor. 31 Ocak‘ta Ay ile Dünya arasındaki uzaklık daralacak ve Ay her zamankinden daha büyük görünecek.

MAVİ AY NEDİR?

Dünya‘da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketi nedeniyle mavi ve tonlarında görülen dolunay, gökbilimciler tarafından ‘Mavi Ay‘ olarak tanımlanmıştır. Aslında Ay’ın rengi değişmemekte, ancak toz bulutları sebebiyle Ay mavi renkte görülmektedir.

Mavi Ay, ilk kez 1883 yılında belirgin bir şekilde görüldü ve kayıtlara geçti. Öte yandan mavi rengine en yakın ‘Mavi Dolunay‘, 1991 yılında görüntülendi.

Bir sonraki Mavi Ay‘ın 2020 yılında yaşanması bekleniyor.

Kaynak: Webtekno, Hürriyet, NTV, BBC

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »