Açılın, Huawei Geliyor!

Çinli teknoloji devi Huawei, yeni amiral gemisi ile iddialı bir çıkış yapmaya hazırlanıyor. Açıkçası sağlamlığına bizzat şahitlik edebileceğim bir markadır, sadece tasarımda eksikliklerinin olduğunu düşünüyorum. Fakat son internet dedikodularına bakılırsa bu sefer Huawei iddialı geliyor.

Heawei’nin yeni çıkaracağı modeli ile ilgili çıkan haberlere göre, telefon kamerasında devrim niteliğinde bir atım atılıyor; DSLR makine seviyesinde fotoğraf çekme! Bilmeyenler için DSLR (Digital Single-Lens Reflex), “Sayısal Tek Mercek Yansımalı” anlamına geliyor. Yani kısacası Canon, Nikon gibi profesyonel fotoğraf makinelerindeki kaliteli görüntüyü vermesini sağlayan önemli bir özellik ya da teknoloji diyebiliriz.

ÇİN DEVİNDEN HAMLE

Bildiğiniz gibi birçok ürün Çin’de üretiliyor. Bunun en önemli sebebi malzeme ve işçiliğin ucuz olması olarak görebiliriz. Bunların içinde büyük telefon markaları da bulunuyor (örneğin iPhone). Bu kadar üretken bir yer olan Çin, neden kendine ait bir markayla iPhone gibi dev olamıyor diye kafama takılmıştı bir zamanlar. Fakat son zamanlarda Heawei’nin satışları ve yaptığı yeni özellikler ile bu görüşü bir kenara bıraktım diyebilirim.

Şirketin CEO’su Yu Chengdong’un yaptığı açıklamaya göre Huawei’in yeni amiral gemisinin kamerası kullanıcılarına DSLR fotoğraf makinesi deneyimi sunacak. Arka kameraya yerleştirilen 3 sensör sayesinde üst düzey bir DSLR makine seviyesinde fotoğraf çekeceği ifade edilen telefonun fotoğraf tutkunlarının ilgi odağı olacağı belirtiliyor. Ayrıca söz konusu yeni amiral gemisinin kamerasında kullanılan lens sayesinde kullanıcılar çeşitli açılarda ve çözünürlükte fotoğraf çekebilecek.

Yine de önemli bir not olarak belirteyim, bu konuda şirket tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Siz de biliyorsunuz ki dedikodular kulaktan kulağa büyüyerek gelebiliyor. Bu nedenle telefon piyasaya çıktığında hüsrana uğrama ihtimali de mevcut. Eğer söylenenler doğruysa ve Huawei DSLR makine seviyesinde fotoğraf çekebilme imkanı sunarsa, yakın zamanda birçok kişi fotoğraf makinelerini rafa kaldırmak zorunda kalabilir.

Benim fikrim ise, bir pro fotoğraf makinesini elinize almışsanız onun hazzının farklı bir şey olduğunu anlarsanız. Telefonlar tabii ki gelişiyor ve daha da iyi olacaktır buna kuşku yok. Buna karşı fotoğraf makinelerinin de daha ileri teknolojilerde üretileceğine inanıyorum.

Sıkı bir rekabet olacağa benziyor. Bakalım Huawei dediğini yapabilecek mi… Göreceğiz 🙂

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »