Getmar market karşılaştırma uygulaması Play Store’da!

İlk mobil uygulamamı tanıtmaktan mutluluk duyarım: Getmar 🤗🎉

Market ürünlerini tek uygulamada görüp fiyatlarını karşılaştırabilir, haftalık aktüel dergilerini takip edebilirsiniz. Her geçen gün içerisindeki ürün çeşitliliği ve market sayısı artmakta ve günlük olarak veriler güncellenmektedir. Henüz ilk versiyon olduğundan eksiği de hatası da olabilir. Indirip kurcalayıp dönüş yapabilirsiniz.

Şimdilik sadece Google Play Store‘da, çok yakında IOS App Store‘da da çıkacaktır. Play Store‘da “Getmar” ismiyle aratabilir veya getmar.com.tr üzerinden ilgili uygulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Teknik olarak çok kısa değinmek gerekirse; uygulama mobil arayüzü Flutter ile, servisleri ise ASP.NET CORE ile yapıldı.

Getmar Fikrinin Oluşması

Yukarıdaki kısım sosyal medyada da paylaşırken yazdığım kısa bir tanıtımdı. Bu başlıkta biraz uygulamanın hikayesine girebiliriz.

Market ürünlerini karşılaştırmak” fikir olarak belki birçok kişinin aklına gelmiştir. Hatta tam olarak olmasa bile benzer siteler veya uygulamalar da mevcut. Bir gün televizyonda denk geldiğim bir haber üzerine kafamda oluşan bir projeydi. Haberde ellerinde çeşitli marketlerden alınmış poşetler olan bir kadına spiker neden bütün ihtiyaçlarını tek bir marketten yapmadığını sordu. Hanımefendi ise, “peynir bir yerde daha ucuzken domates diğerinde daha ucuz ben de sırayla hepsini geziyorum” gibi bir cevap vermişti. O anda “neden bunu sağlayan bir uygulama yok ki” geldi aklıma. Başta da dediğim gibi, mutlaka bu birçok kişinin aklına gelmiştir.

O anda sadece “birileri yapsa da kullansak, güzel bir uygulama olurdu” diye geçiyordu. Çünkü ben mobil uygulama yapan biri değilim, backend geliştirici olarak hiç mobil önyüz geliştirmesine girmedim. Sonrasında belki sistemi kurarsam mobil önyüz için de birinden destek alır ve hayata geçiririm diye düşünerek analiz işine giriştim.

İş hayatımda aktif olarak kullandığım ASP.NET CORE 3.1 versiyonu ile kodlayacağım zaten belliydi. Mobil taraf ise henüz net değildi. Veri tarafındaki analiz üzerine yoğunlaşarak analiz sonunda da geliştirmeye başladım. Yaptığım analiz sonucunda uygulamanın belli bir amacı vardı artık; farklı marketlerdeki aynı veya benzer ürünleri sunarak karşılaştırmayı mümkün kılmak. Hatta belki ilerde uygulama üzerinden alışveriş imkânı da sunmak nasip olur kim bilir 🙂

Servisleri kodlamaya devam ettiğim dönemde, bu fikirden etrafımdakilere bahsetmeye başladım ve anlattığım herkesten güzel tepkiler aldım. Böylece fikre de biraz yükseldim diyebilirim 🙂

Mobil Arayüzün Oluşması

Getmar için servisleri bitirdiğimde mobil arayüz için de biraz bakınmaya başladım. Sonrasında “bu böyle olmaz” diyerek, cuma gecesinden başlayarak 2 gece 3 günümü mobil yazılım dillerine ayırdım. Öncesinde de fikrim olduğundan dolayı zaten kafamda iki seçenek vardı; React Native ve Flutter.

Öncelikle react native’e biraz baktım, bu sırada gerekli programları vs kurdum. React derslerini dinledim biraz uygulamalar denedim. Sonrasında benzer yöntemi Flutter için denedim, yine önce araştırma sonrasında videolu derslerle uygulama.

Nedense Flutter daha rahat geldi. Flutter’daki “Dart” dilinin aktif olarak kullandığım C# / .NET diline yakınlığından mıdır bilemiyorum fakat React’ta biraz sıkıldığımı fark ettim. Bu nedenle seçimimi Flutter üzerine yaparak videolu eğitimler eşliğinde kafamdaki market uygulamasının şablonunu çıkarmaya çalıştım.

Mobil Geliştirme Aşaması

Flutter ile yerli ve yabancı eğitim videoları ve yazılı kaynakları inceleyerek bunlardan işime yarar yöntemleri Getmar üzerinde uyguladım. Böylece öğrenirken aynı zamanda kendi uygulamamı yapıyor oldum. Böyle bir şey yapmak isterseniz birçok ücretsiz kaynak olduğunu söyleyebilirim, ücreti bir eğitim almasanız bile belli bir seviye için gayet rahatça öğrenebileceğiniz kaynaklar mevcut. Aklımda kalan bazı kaynak linklerini yazının sonunda paylaşacağım.

“2 gün 3 gece” diye başlayan mobil yazılım süreci yaklaşık 5 ay, belki daha fazla sürdü diyebilirim. Bu süre sadece uygulamanın ilk versiyonunu yayına almak için olan süre, geliştirmelerine devam ediyorum. İş yoğunluğu, uygulamaya eklemek istediğim çeşitli özellikler, karşılaştığım bazı hatalar ve tabii ki günümüzde de hala devam eden koronavirüs süreci gibi çeşitli etkenlerden dolayı böyle bir durum oldu.

Getmar : İlk Versiyon Yayında

Sonuç olarak en sonunda uygulamanın ilk versiyonunu Android (Google Play Store) üzerinde yayına alabildim. IOS (AppStore) için de aslında hazır fakat test ve yayına alma süreçlerini macOS üzerinden yapmam gerektiği için şimdilik bekliyor. Sanal olarak macOS kurmayı denedim fakat aşırı bir ağırlık yapıyor. Windows yanına ek olarak macOS kurmayı deneyeceğim fakat sürekli araya çeşitli işler projeler girdiği için bu süreç de gerektiğinden fazla uzamış oldu. Fırsatını bulur bulmaz IOS için de çıkmayı umuyorum 🙂

Linkler

Son olarak, Getmar uygulamasında yapmak istediğim birkaç şey daha var sonrasında onun da Github linkini paylaşabilirim. Şimdilik private 🙂

Uygulamayı indirip yorumlarınızı yaparsanız sevinirim. Sağlıcakla kalın.

DÜZELTME (2022): Uygulama maddi yükü olması ve kazanç getirmemesi nedeniyle Google Play Store’dan kaldırdım. Daha iyi hale getirip projelendirerek tekrar yayınlayana kadar kullanıma kapalıdır. Telefonunuzda hala yüklü ise, ürünler listelenmeyecektir.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkında yorum “Getmar market karşılaştırma uygulaması Play Store’da!”

Translate »