Instagram IGTV İle YouTube’a Rakip Oluyor

Instagram IGTV adlı yeni özelliğini yayınladı. Birçok haberde “YouTube‘a rakip mi oluyor?” sorusu dolandığı için yazıya böyle bir başlık koydum.

Biliyorsunuz ki Instagram Hikayeler özelliğiyle Snapchat‘in özelliğini çaldı. ‘Çaldı’ diyorum çünkü benim görüşümde gerçekten de böyle, siz ne düşünürsünüz bilemem. Instagram‘ı Facebook satın aldıktan sonra bu tarz şeyler yapmaya başladılar. İnternet devi olan Facebook, her şey bende olmalı mantığıyla ilerliyorlar şu an. Whatsapp‘i satın alıp, Snapchat özelliğini Instagram’a koyduktan sonra geriye ellerinde olmayan bir tek YouTube kaldı. Şimdi IGTV ile buna da göz dikmişler gibi duruyor.

Peki, nedir bu IGTV?

Instagram’ın içinde yer alan IGTV uygulamasıyla kullanıcılar, süresi 1 saate kadar çıkabilen dikey videolar izleyebilecek. Yani YouTube kanalınız varmış gibi orada yayın yapabiliyorsunuz. Diğer kullanıcılar da yayını izleyebiliyor.

Instagram‘da paylaşılan videolarda 1 dakika, uygulamanın ‘hikayeler’ bölümünde yayınlanan videolarda ise 15 saniye sınırı vardı ve hikayede olanlar 24 saat sonra siliniyordu. Şimdi IGTV ile bu süre 60 dakikaya kadar uzatıldı ve hikaye gibi 24 saat sonra silinmiyor.

IGTV‘de yayınlanan videolarda reklam olup olmayacağı ve YouTube gibi diğer platformlarda olduğu üzere yayıncıların para kazanıp kazanmayacağı ise henüz kesinleşmedi.

Yorum yaz: