Siri ile iPhone tuş kilidini kırmak

Siri ile iPhone tuş kilidini kırmak oldukça kolay. Bu aslında büyük bir güvenlik açığı. Yaygınlaştıktan sonra iPhone da fark edip bu konuda güncellemelerle düzeltti, bu nedenle iOS 9 ve sonrasında işe yaramayabilir. Fakat hala güncelleme yapmayan bazı telefonlarda bu açık devam ediyor.

Siri gibi teknolojiler hayatımızı kolaylaştırıyor ve birçok işimizi görüyor olsa da her zaman bu tarz sistemlerde açık oluyor. Zamanla her çıkan açığı kapatıp yollarına devam edecekler tabi, fakat öncesinde siz de kullandığınız teknolojilerin güvenilirliğinden emin olmalısınız. Telefonunuza bir tuş kilidi koydunuz veya parmak iziyle açmayı koydunuz diye telefonu güvene almış olmazsınız. Örneğin, iPhone X ile gelen Face ID özelliğini kullananlar yüzlerini okutarak tuş kilidini açabiliyor. Bu özelliği inceleyenler sonradan fark etti ki aslında o kadar da sağlıklı çalışmıyor. Çeşitli şekilde face id özelliği atlatılabiliyor.

Siri ile iPhone tuş kilidini açmak

iPhone tuş kilidini kırmak

  • Tuş kilidi girme kısmında rastgele 2 rakam yazın 1 saniye kadar bekleyin, sonra diğer ikisini girin.
  • Daha sonra Siri‘yi çalıştırın (“Hey Siri” diyerek veya orta tuşu basılı tutarak)
  •  Siri açıldığında saati sorun. Çıkan saate tıklayın, sonra sağ üst köşedeki + işaretine basın.
  •  Karşınıza ülke isimleri gelecektir. Burada arama kısmına rastgele bir şey yazın. “abcdef” gibi bir şey bile olabilir.
  •  Sonra yazdığınız bu yazıyı üzerine basılı tutarak seçin. Altta kes, kopyala, tanımla ve paylaş gibi seçenekler çıkacak. Bu seçeneklerden “Paylaş“a tıklayın.
  •  Çıkan paylaşma seçeneklerinden mesaj ile gönderme seçeneğine tıklayın.
  •  Kime kısmına bir şeyler yazıp üzerine basın. Sonra “yeni kişi yarat“a tıklayıp profil resmine foto ekle kısmına girin ve fotoğrafa erişin.
  •  Son olarak, ana düğmeye basın ve artık tuş kilidini aşmış oldunuz. Şimdi istediğiniz yere girebilirsiniz.

Bu adımların video olarak uygulanışını aşağıda veriyorum. Görüşmek üzere.

Not: Bazen mesaj ile gönderme kısmında ana düğmeye bastığınızda da yine tuş kilidini aşmış olursunuz.  Yeni kişi yarat kısmına girmenize gerek kalmayabilir. İsterseniz işlemlerin uzamaması için önce bunu deneyebilirsiniz.

Yorum yaz: