Teknoloji Tarihi: ‘Hiçbir şey için geç değil’ dedirten olaylar

Günümüzde sıkça kullandığımız ya da en azından varlığından bir şekilde haberdar olduğumuz çeşitli web site ve mobil uygulama mevcut. Bunların içinde dünya sıralamasında en zenginler arasına girenler bile var. Peki, bu uygulamaları geliştiren kişiler kim ve kaç yaşındayken bunları gerçekleştirdiler?

Bir şeyler için sürekli çabalıyor ve sonucunu alamıyorsanız, bir süre sonra ümitsizlik başlayabiliyor. “Olmuyorsa zorlama” gibi bir düşünce yavaş yavaş insanı sarabilir. Fakat bazen işlerin en kötü olduğu ve en dipte olduğunuz zaman, hayallerinizin gerçeğe dönüşmeye başladığı nokta olabilir.

Kişisel gelişim yazısı okumuyorsunuz!

Fakat yine de bu örneklere bakarak sizin de bir girişimde başarılı olabilmeniz için geç olmadığını anlamanız önemlidir.

Teknoloji dünyasında marka haline gelmiş bazı isimlerin çok kısa geçmişlerine değinerek, sahiplerinin kaç yaşında bunları bulduğunu veya geliştirdiğini öğrenmiş olacağız. Böylece günlük hayatta sürekli kullandığımız teknoloji devlerini tanımış olacak hem de geleceğe dair umutlarımızı tazelemiş olacağız.

Wikipedia (Jimmy Wales)

Teknoloji Tarihi - Wikipedia (Vikipedi)

Wikipedia (Vikipedi), kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan; özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisidir. Bu aralar ülkemizde yasaklanmış olsa da çoğumuz okuldaki araştırma ödevlerinde olsun veya herhangi bir şey için “nedir”, “kimdir” gibi sorulara anında cevap bularak faydalandık, emeği büyüktür 🙂

Şimdi gelelim kurucumuza…
Jimmy Wales, Vikipedi‘yi 2001 yılında 35 yaşındayken kurdu! 35 yaşında kurduğu bu site, şu an dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak anılmaktadır. Her ne kadar kâr amacı gütmeyen girişim olsa da Jimmy Wales, adını dünyaya duyurmayı başardı.

Babası kasiyerlik yapan ve kardeşleriyle birlikte tek sınıflık klasik eğitim yapan küçük bir okulda okuyan Jimmy, burada ilk öğrenimini tamamladı. Eğitim hayatına dezavantajla başlamak hayatınızın geri kalanının hep o yönde gitmesine sebep değil.

Liseydi üniversiteydi ve sonrasında da iş bulma derdiydi derken hayatımızı düzene sokana kadar 30’lu yaşlarımıza geliyoruz ve “artık benden geçti” gibi bir düşünce oturuyor. İşte bunun olmaması için 35 yaşında dünyanın en büyük internet ansiklopedisini kuran Jimmy Wales, örneklerimizden sadece biri.

WhatsApp (Jan Koum)

Teknoloji Tarihi - Whatsapp

Günümüzde Facebook‘a ait olan WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. WhatsApp‘i bilmeyenimiz yoktur muhâkkak. Çünkü WhatsApp ve benzeri uygulamalar artık günümüzde SMS’in nerdeyse tamamen yerini almış durumda. Burada Whatsapp’in Facebook‘a satılmadan önceki kısmına değineceğim ve tabi kurucusu olan Jan Koum‘dan.

Jan Koum, 24 Şubat 1976 doğumlu ve 2010 yılı Ocak ayında henüz 34 yaşına girmeden WhatsApp’i piyasaya sürdü. 18 yaşındayken programlamayla ilgilenmeye başlayan Jan Koum, daha önceki yaşlarında evinin yakınındaki bir kitapçıdan kitap ödünç alarak bilgisayarlar hakkında bilgi edinmeye başlamıştı. Ödünç aldığı kitapları bitirdikten sonra dükkana geri veriyordu. 1997 yılında gelindiğinde, 21 yaşındayken Yahoo’da işe girdi. Eylül 2007’de Yahoo’dan ayrılınca Facebook’a iş başvurusu yaptı fakat işe alınmadı.

İşten ayrılıp boşta kalan Koum, bu zamanda ileriye dönük ne yapabileceğini düşünürken insanların telefon yoluyla durum güncellemesi yapabilecekleri bir uygulama oluşturma fikri ile çalışmaya başladı. Uygulamayı yazmaya devam ediyorken 2009 yılında, aynı zamanda doğum günü olan 24 Şubat’ta WhatsApp’i kurdu. Böylece macera başlamış oldu.

Jan Koum‘un kurduğu bu şirketin ilk ofisi bir depoydu ve ısınmak için bile battaniyeyle oturmak zorunda kalıyordu. Sonuç olarak çekilen onca çileye rağmen kuruluşundan yaklaşık 11 ay sonra Ocak 2010‘da WhatsApp piyasa sürüldü. Hiçbir reklam yapmamasına rağmen büyük ilgiyle kullanılarak gittikçe büyüdü.

WhatsApp, 2014 yılı Şubat ayında Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg tarafından satın alındı. Zuckerberg, 2012’den beri WhatsApp’i istiyordu fakat Jan Koum ilk başta satma taraftarı değildi. Sonrasında ikna edildi ve satıldı.

Sonuç olarak konumuza değinen noktasına bakarsak; çoğumuz için “bu saatten sonra olmaz” diyebileceğimiz yaşlarda sıfırdan bir şirket kurup bunu dünya çapında tanınmasını sağladı. (Satılma konusu ayrıca incelenip tartışabilir)

Intel (Robert Noyce)

Teknoloji Tarihi - Intel

Silikon Vadisi Başkanı” ve “Silikon Vadisi’nin Valisi” gibi lakaplarıyla tanınan Robert Noyce, 12 Aralık 1927 yılında ABD’de doğdu. Bu lakapla tanınmasının sebebi Silikon Vadisi’nin isim babası ve mikroçipin mucidi olmasından kaynaklanıyor (Jack Kilby’yle birlikte).

Robert Noyce, kişisel bilgisayar devriminin en önemli aktörlerinden biri olarak yeni nesil girişimcilerin tümünü etkilemiş ve akıl hocalığı yapmış biridir. 1968 yılında Shockley Yarıiletken Laboratuvarından ayrılarak Gordon E. Moore ile birlikte 41 yaşındayken Intel’i kurdu.

Robert Noyce‘un bilgisayarın en önemli parçaları olan devreler, mikroçipler ve yarı-iletken teknolojileri üzerine 16 patenti bulunuyor. 62 yaşında Teksas’ta hayatını kaybeden Noyce, 41 yaşında kurduğu Intel ve yaptığı buluşlarla, günümüz bilgisayar teknolojisinin geldiği nokta göz önüne alındığında, büyük katkı sağlamıştır.

Amazon (Jeff Bezos)

Teknoloji Tarihi - Amazon

Karşınızda dünyanın en zengin adamı 🙂 Tam adıyla Jeffrey Preston “Jeff” Bezos, 12 Ocak 1964 yılında Amerika’da dünyaya geldi. Amazon şirketinin kurucusu ve CEO’su olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca pek dillenmeyen bir diğer olay ise, dünyada önde gelen gazetelerden olan Washington Post gazetesinin de sahibi olduğudur.

Girişimcilik” denildiğinde akla ilk gelenlerden biri kuşkusuz Jeff Bezos‘tur. Bezos’un erken yaşlarda başlayan bilgisayar sevgisiyle, Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği okudu. Üniversiteyi bitirdikten sonra Wall Street’te çalıştı. Ardından girdiği işinde iyi para kazanmasına rağmen aklındaki girişimi gerçekleştirmek için işini bırakarak bir e-ticaret şirketi olan Amazon‘u kurdu. Günümüzde e-ticaret‘in öncülerinden biri olarak da görülüyor.

Google, Apple gibi büyük Amerikan şirketlerindeki hikayelerde de duyduğumuz gibi, Amazon da bir evin garajında kuruldu. Bu işin hikmeti garajlarda mı bilemedim 🙂 Çok hızlı bir şekilde büyüyerek başarılarak elde eden Amazon, kısa süre sonra yurtdışına satışlar yapmaya başladı. Özellikle kitap satışlarıyla büyük ilgi duyuldu. Bunun sonucunda 1997 yılında Amazon.com halka açıldı. İki yıl sonra da tüm rakiplerini geride bırakarak e-ticaret lideri oldu.

Jeff Bezos, 16 Temmuz 1995 yılında 31 yaşındayken kurduğu Amazon.com’daki ilk günkü sipariş sayısı 6’ydı. Günümüzde ise 300 milyondan fazla kullanıcısı var, satış rakamlarını tahmin etmek bile zor 🙂 Ayrıca şu anda ABD nüfusunun %72’sine aynı gün teslimat yapabiliyor. AR-GE’ye de çok önem veren Amazon, geliştirdiği teknoloji ile “drone ile kargo teslimatı” gibi birçok yeniliğe de öncülük ediyor. Şu an için belli bir bölgede bunu gerçekleştiriyor fakat ilerde birçok yerde bu hizmeti gerçekleştirmeyi hedefliyor.

31 yaşında kurduğu şirket dünyanın en zengin adamı… Başka söze gerek var mı? Bunun gibi belki birçok örnek daha verilebilir. Türk yapımı olanlardan örnek vermek gerekirse; Emre Kurttepeli Türkiye’nin ilk Türkçe internet platformu olan Mynet‘i 31 yaşında kurdu, Kaan Kayabalı ise sosyal içerik platformu olan Onedio‘yu 29 yaşında kurdu.

Önemli olan kendinize ve fikrinize güvenmeniz, ki varsa eğer umarım siz de bu tarz başarılara sahip olabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere! 🙂

Teknoloji Tarihi - Başlamak için çok mu geç?

Yorum yaz: