Ücretsiz Blog Sitesi Nasıl Kurulur?

Yazı yazıp paylaşmayı seven biriyseniz bunu neden bir blog sayfasında yapmıyorsunuz? Kendinize ücretsiz blog sitesi kurarak yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Bakarsınız yazılarınız çok okunur, popüler olursunuz 🙂

Olmaz demeyin! Örnek vermek gerekirse: “PuCCa“. Gerçek adıyla Selen Pınar Işık, kendisine bir blog kurmuş ve bu blog üzerinde özellikle kendi hayatından kesitleri gayet samimi bir dille anlatarak popüler olmuş biridir. Daha sonra bu yazıları kitap olarak basıldı ve yüzlerce sattı. Aynı zamanda fenomen oldu.

Bu sadece örnek olması için söylediğim biri. Siz de isterseniz PuCCa gibi hayatınızdan kesitler, isterseniz de başkalarının yararlanabileceği tarzda bilgiler paylaşabilirsiniz. Şimdi gelelim asıl konuya…

Nasıl ücretsiz blog kurarım?

Ücretsiz blog sitesi kurmanın birkaç yolu mevcut. En popüler olan iki tanesi:
– Blogger
– WordPress

Blogger, Google destekli bir hizmettir ve www.blogger.com sitesine girerek gmail adresiniz ile giriş yaparak veya bir gmail adresi oluşturarak kaydolabilirsiniz. Kaydolduktan sonra site içerisinde sizi yönlendirecektir. Yönlendirmeleri takip ederek kendinize isminiz.blogspot.com uzantılı bir site kurabilirsiniz.

WordPress ise hem popülerliği hem de tasarım ve eklenti zenginliğiyle size önerebileceğim bir sistemdir. Dilerseniz wordpress dosyalarını indirerek .com veya benzeri uzantılı sitenize yükleyip kullanabilirsiniz. Fakat bu yazıda size bahsettiğim ücretsiz özelliği için .com gibi uzantılara para vermek istemiyorsanız yine blogger örneğinde olduğu gibi üye olup adımları takip ederek kendinize bir blog sitesi kurabilirsiniz. Yardımı olması için size wordpress ile ücretsiz blog sitesi kurmasını adım adım resimli olarak anlatacağım.

7 ADIMDA ÜCRETSİZ WORDPRESS SİTE KURMA

1) www.wordpress.com sitesine girin ve sağ üst köşedeki “Başlayın” yazısına tıklayın.

Ücretsiz Blog - WordPress.com

2)Bir blog ile başlayın” seçeneğine tıklayın.

Ücretsiz Blog - WordPress site kurma

3) Siteniz için bir isim girin ve sonra en üstte bulunan isminiz.wordpress.com uzantılı ismi seçin.

Ücretsiz Blog - WordPress site kurma

4)Ücretsiz ile başlayın” seçeneğine tıklayın.

Ücretsiz Blog - WordPress paketleri

5) E-posta adresinizi girin ve blog sitenize girişte kullanacağınız bir şifre girin. Dilerseniz kullanıcı adı kısmını da değiştirebilirsiniz. Buradaki kullanıcı adı ve şifre sizin blog sitenize giriş için kullanacağınız bilgilerdir.

Ücretsiz Blog - WordPress hesap oluşturma

6) Bu kadar, siteniz hazır!

Ücretsiz Blog - Site kurma

7) Son olarak, sitenize girdikten sonra sol tarafta çıkan menü çubuğundaki seçenekler ile sitenizin tasarımını değiştirebilir, yazılar yayınlayabilir ve benzeri birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz Blog - WordPress admin paneli

Bundan sonrası sizin kişiselleştirmenize bağlıdır. WordPress’te birçok ücretsiz tasarım mevcut, içlerinden istediğinizi seçerek düzenleyebilirsiniz. Siteniz hayırlı olsun! 🙂

Not: .com ve benzeri profesyonel blog sitesi kurmak isterseniz uygun fiyata sizin için yapabilirim. Ayrıca blog sitesi dışında birçok site yapıyorum;  Buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Görüşmek üzere…

Yorumlar (3):

Yorum yaz: