YouTube Premium Türkiye’de! (İlk 3 ay bedava)

Bir süredir yurtdışında aktif olan YouTube Premium Türkiye’de de kullanıma açıldı. 17 Temmuz 2019 itibariyle isteyen kullanıcılar aylık ₺16,99 ödeyerek satın alabilir. İlk 3 ay ücretsiz olarak kullanılıyor, sonrasında her ay için ₺16,99 ücret tahsil ediliyor.

YouTube Premium‘u daha önceden duyan veya bilen için bu yazdığım paragraf bile yeterli 🙂 Bilmeyen veya merak edenler için detaylara değinelim…

YouTube Premium Nedir?

Netflix ve benzeri gibi ücretli dizi/film platformlarının piyasayı kavurmasıyla birlikte YouTube da 2010’lu yılların başında ücretli abonelik sistemine dayanan bir servis üzerinde çalışmaya başladı. Bu çalışmaların bir parçası olarak 2014’te Music Key servisini yayına aldı. Yaklaşık 1 yıl sonrasında bu servis ve tüm içerik tarzlarını karşılayacak olan YouTube Red hizmetini kullanıma sundu. Bir süre YouTube Red olarak ücretli hizmetler sunmaya devam etti. Son olarak bu sene de YouTube Premium adıyla 2010’da başlayan çalışmaların asıl meyvesini verdi.

YouTube Premium, öncelikle ABD içinde sonrasında da Avrupa ve Asya’da bazı ülkelerde kullanıma açıldı. Şimdi de Türkiye’de. İlk 3 ay ücretsiz olması da deneyip görmek isteyenler için güzel bir fırsat. Netflix‘te olduğu gibi YouTube Premium’da da paketler mevcut. İlk 3 ay bedava kullandıktan sonra, 4.ayda size uygun olan paketlerden birini seçip devam edebiliyorsunuz. En düşük paket ücreti aylık 16,99 TL. YouTube Premium içerisinde Spotify‘a rakip olması beklenen YouTube Music servisi de dâhil olarak geliyor. Eğer sadece YouTube Music servisini almak isterseniz aylık ücreti 13,99 TL. İlk 3 aydan sonra devam etmek istemezseniz ücretli aboneliğiniz sona erer ve normal YouTube‘u ücretsiz kullanmaya devam edersiniz.

Peki, normal YouTube’tan ne farkı var? Özellikleri nedir?

 • Tamamen reklamsız olarak kullanabilirsiniz. Videoların başında, ortasında veya herhangi bir yerde reklam olmaz.
 • Arkaplanda çalışabilir. Telefonda ekranı kilitleseniz bile arkada video veya ses çalmaya devam eder.
 • YouTube Music servisi ile Spotify gibi kullanabilir, istediğiniz müziği arkaplanda dinleyebilir veya çalma listeleri oluşturabilirsiniz.
 • Netflix özel yapım dizi/filmleri olduğu gibi YouTube Originals altında da özel içeriklere erişebilirsiniz.
 • Picture in picture” yani “resim içinde resim” özelliği ile telefonda farklı uygulamalarda gezinirken YouTube videosunu küçük bir pencere şeklinde izleyeme devam edebilirsiniz.
 • İstediğiniz videoyu indirip daha sonra dâhili hafızadan izleyebilirsiniz. Bu özellik sayesinde internetiniz olmasa bile daha önce indirdiğiniz videoları izleme imkânınız olacak.
 • Abone olduğunuz kanalların son videolarını otomatik olarak indirme seçeneği mevcut.

YouTube Premium Paket Fiyatları

 • Tek kişilik bireysel abonelik paketi: ₺16,99
 • 5 kişilik aile abonelik paketi: ₺25,99
 • Sadece YouTube Müzik aboneliği (bireysel): ₺13,99
 • Sadece YouTube Müzik aboneliği (aile): ₺20,99

Burada dikkat çekici bir detay var, iOS cihazlarda bu fiyatlar farklılık gösteriyor. Android telefonlarda 16,99 TL olan bireysel abonelik paketinin iPhone, iPad gibi iOS cihazlarda ise 21,99 TL olarak satılıyor. Nedeniyle ilgili bir şey bulamadım. Bunu da dipnot olarak eklemiş olayım.

Tamamen bedava kullanmak mümkün mü?

Türkiye’de böyle şeylere para vermek istemeyip bedavaya kullanmak isteyen çok insanımız var 🙂 Dolayısıyla bu konuda da sorusu olanlara demek istediğim birkaç şey var. Öncelikle sorunun cevabını vereyim; evet mümkün 🙂 Ücretli bir servisi kaçak yolla ücretsiz kullanmak konusu tartışılabilir bir durum olduğu için iyi midir kötü müdür kısmına çok girmek istemiyorum. Ücretsiz YouTube Premium kullanımı için internette konuşulan ve kullanılan iki yöntem mevcut:

 1. Her 3 ayda bir yeni hesap: İlk 3 ay bedava olduğu için 3 ay bedava kullanıp bitiminde tekrar yeni hesap açmak mümkün. Kredi kartı bilgisi için de sanal kredi kartı oluşturabilir. Yasallığı konusunda araştırıp dikkat etmenizi öneririm.
 2. Android için apk dosyası indirme: İnternette dolaşan bir YouTube Premium apk dosyası mevcut. Bu dosyayı telefonunuza kurup sınırsız şekilde, ücretsiz olarak YouTube Premium kullanabilirsiniz. Apk dosyası, android telefonlarda programın kurulum dosyasıdır. İndirdikten sonra kurmak istediğinizde telefonunuz bilinmeyen uygulama olduğu için uyarı verecek ve sizi ayarlara yönlendirecektir. Ayarlarda bilinmeyen uygulamalardan yüklemeye izin verdiğiniz taktirde bu uygulamayı telefona yüklemeniz mümkün. Dosyanın indirme linkini alıp burada paylaşmayacağım. İnternete yazıp birçok yerde bulabilirsiniz. Fakat yine de çok önermediğimi söylemek isterim. Bu tür dosyaların ne kadar güvenli olduğu konusu tartışılır. Virüslü dosyalar da mevcut olduğu için indireceğiniz siteye dikkat etmenizi öneririm.

Benim duyduğum ve internetten söylenen yöntemler bunlar. Kesinlikle işe yarar demiyorum, merak edenler deneyip görebilir 🙂 Ben böyle şeylere hiç bulaşmayayım, paramı öder çatır çatır kullanırım diyorsanız; YouTube Premium paketi satın almak veya 3 ay denemek için tıklayın.

Webtekno tarafından bu konuda yüklenmiş bir video da var. Premium paket satın alma ve kullanma ile ilgili burada anlattıklarımın hepsi detaylıca denenerek güzel bir video çekilmiş, aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ayrıca, bir önceki yazımda teknoloji tarihinden bahsederek Vikipedi, Whatsapp, Intel, Amazon gibi firmaların nasıl kurulduklarına değindim, okumak için tıklayın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Yorum yaz: