Teknoloji Gündeminden Önemli Gelişmeler (Şubat 2018)

Teknoloji gündeminden önemli gelişmeler ve onlarla ilgili kısa haberleri sizlerle paylaşacağım. Bu gelişmeleri birkaç farklı haber kaynağından bakarak buldum, yazının en altında kaynakları da yazıyorum zaten. Yalnız bu yazıları olduğu gibi alıp koymayacağım. Haberin gerektiği kısımları alıntı yaparak içinde belli kısımlarda kendi yorumumu da katıyorum. Haberlerimize geçelim.

TEKNOLOJİ GÜNDEMİ

• Elon Musk alev silahını satışa sundu

Teknoloji Gündemi - Elon Musk ateş silahı

İlk haberimize yaptıklarını hayranlıkla takip ettiğim, Elon Musk ile başlamak istiyorum. Aslında “hayranlık” lafını fanatiklik veya fanı olmak gibi algılamayın, o tarz şeyleri hiç sevmiyorum. Burada kastettiğim hayranlık, yaptığı çalışmaları takdir etmek diyebiliriz. Neyse, haberimize geçelim.

Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su Elon Musk, teknoloji dünyasının odak noktası haline gelirken, onu bu kadar popüler yapan şeyin cesur vaatlerde bulunarak büyük hedefler için çalışmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sosyal medya hesaplarında yaptığı duyuru ile herkesi şaşırtan Musk, The Boring Company Flamethrower isimli alev silahı için ön siparişlerin başladığını duyurdu. 500 dolar fiyat etiketine sahip olan ürün ile birlikte 30 dolar karşılığında yangın söndürücü satın alınabiliyor.

Elon Musk, alev silahını instagram hesabından bu şekilde paylaşmıştı ve gündemde çok konuşuldu. Hatta ismine “zombi öldürme silahı” diyenler var. Adı ne olursa olsun bir gerçek var ki, alev silahı ön sipariş için satışa sunulduktan sonra yok sattı! 

Dünyanın en güvenli alev silahı olarak tanıtılan silah, yanında yangın söndürme tüpüyle birlikte 20 bin sattı. Şirket, bu üründen kısa sürede 10 milyon dolar elde etmeyi başardı.

• Instagram gönderilerine zamanlama geliyor

Teknoloji Gündemi - Instagram

Birkaç hafta önce Direct Message (DM) sistemi için son görülmeyi aktif eden Instagram, ardından GIF özelliğiyle anlık paylaşımları daha eğlenceli hale getirmek için önemli bir adım attı. Bundan böyle isteyen herkes hikâyelerine GIPHY desteğiyle GIF‘leri dahil edebiliyor. Hatta bu konuyla ilgili daha önce “Instagram Hikayelerde Gif Nasıl Paylaşılır?” diye bir yazı paylaşmıştım, oradan nasıl yapacağınızı okuyabilirsiniz.

Şimdi ise yeni bir özellik daha geliyor: “zamanlama“. Henüz test aşamasında olan bu özellik sayesinde kullanıcılar gönderileri belirli gün ve saatlere zamanlayıp, otomatik paylaşım yapabilecek. Böylece bir gönderiyi ayarlayıp birkaç saat sonra veya bir iki gün sonra otomatik paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bunu yapan ek programlar var zaten, fakat bu özellik ile birlikte ek programa gerek kalmadan bunu yapabileceksiniz. Özelliğin gelmesi için henüz erken görünüyor, testler devam ediyor ve haberlerde söylenene göre sene sonuna doğru çıkacağı söyleniyor.

• Google, HTC’yi satın aldı

Teknoloji Gündemi - Google ve HTC

Google, 1.1 milyar dolar karşılığında HTC‘nin büyük bir bölümünü satın aldı. Bundan sonra Pixel akıllı telefonlar doğrudan Google bünyesinde geliştirilecek.

Böylece Pixel akıllı telefonların geliştirilme sürecinde görev alan ekip Google’a dahil edildi. Alınan bu karar elbette HTC açısından bazı kişilerin aklında soru işaretleri getiriyor. HTC, Vive yani sanal gerçeklik cihazlarını geliştirmeye devam edecek mi sorusu bunlardan ilki. Evet; Tayvanlı şirket bu kapsamda çalışmalarını tam gaz devam ettireceğini açıkladı. Üstelik buna ek olarak yapay zeka ve artırılmış gerçeklik gibi konularda da özel çalışmalar yapılacak.

• YouTube indirme ve çevrimdışı izleme özelliği geliyor

Teknoloji Gündemi - Youtube

Son güncelleme ile birlikte artık YouTube’ta indirme ve videoları çevrimdışı izleme özelliği geldi. Yeni özellik, internet bağlantı sorunu yaşayan kullanıcıların olduğu ülkelerde sunuldu. Yakında da bütün ülkelerde aktif olacak. Kısacası, ülkemize gelmesi için biraz daha bekleyebiliriz. Çevrimdışı indirme seçeneğinin gelip gelmediğini, açtığınız YouTube videosunun altında yer alan Beğen, Beğenme, Paylaş gibi butonların yanındaki Download butonuyla kontrol edebilirsiniz. Eğer indirme özelliği geldiyse, bu bölgeye ek olarak Download butonu da eklenmiş olmalı.

Bir de arka planda çalma özelliği gelse ne güzel olur. Biliyorum birçok yöntem var bunun için, tarayıcı üzerinde oynatan da var, çeşitli programlar kullanarak yapanlar da var. Fakat YouTube‘un kendi uygulamasında böyle bir şey olsa daha güzel olurdu.

Kaynaklar: ShiftDelete , Gzt.com , Webtekno , Haberler.com , Ntv , DonanimHaber

Yorum yaz: